Międzynarodowa Konferencja Trenerów – Liverpool 2017 

Pracownik Instytutu Sportu – PIB uczestniczył w konferencji „Global Coaches Conference 2017”, która raz na dwa lata gromadzi trenerów, naukowców, teoretyków, praktyków, przedstawicieli federacji, edukatorów, pracowników administracji oraz sportowców z całego świata. W tym roku ponad 350 przedstawicieli świata sportu spotkało się w Liverpool John Moores University, aby dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Organizatorem konferencji jest International Council for Coaching Excellence (ICCE). W tym roku przedstawiono bardzo bogaty program, który obejmował sesje plenarne, warsztaty oraz bloki tematyczne. Zorganizowano spotkanie naukowców zajmujących się zagadnieniami edukacji trenerów. W dniach 31.07 – 03.08.2017 przedstawiono ponad 100 tematów. Sesje równoległe odnosiły się do rozwoju kompetencji trenerów i dyrektorów sportowych, najlepszych praktyk w podejściu do kwalifikacji trenerów. W tej części swoje wystąpienie przedstawił Piotr Marek omawiając „Nowe perspektywy kwalifikacji dla instruktorów i trenerów w Polsce”. Przedstawiona koncepcja budowania systemu kwalifikacji w oparciu o Polską Ramę Kwalifikacji wzbudziła zainteresowanie i dyskusję. Inne sesje poświęcone były kobietom w sporcie, najlepszym praktykom w sporcie, wykorzystaniu technologii. Wydarzeniem ciągłym, podzielonym na pojedyncze warsztaty było zagadnienie związane z kształtowaniem trenerów rozwoju (Coach Developer). Szereg sesji warsztatowych ujmował indywidualne aspekty rozwoju kompetencji na rożnych szczeblach rozwoju kariery zawodowej trenerów, np. „Rozwój trenerów poza edukacją formalną”, „Budowanie kultury uczenia się przez całe życie”, „Rozwój roli i funkcji edukatorów dla trenerów”. W sesjach plenarnych swoje wystąpienia mieli utytułowani trenerzy i zawodnicy. W śród nich swoją filozofię trenerską przedstawił Eddie Jones - główny trener angielskiej drużyny rugby. W swoim wystąpieniu podkreślił, że sukcesy zawdzięcza periodyzacji taktycznej, konsekwencji i zrozumieniu kontekstu kulturowego trenowanej drużyny. Kate Richardson-Walsh, złota medalistka IO w Rio de Janeiro w hokeju na trawie przedstawiła główne aspekty swojej kariery sportowej w drodze do podium. Funkcjonowała jako kapitan drużyny, która przegrała walkę o finał podczas IO w Londynie, prowadziła swój zespół do zwycięstwa w brazylijskim turnieju.

Warto odnotować, że Piotr Marek, pracownik IS-BIP został wybrany do składu Zarządu Międzynarodowej Rady Trenerów (ICCE) i wspólnie z kolegą z Niemiec oraz Holandii będzie tworzył Komisję Rewizyjną.

Więcej informacji na stronie: www.icce.ws